GRANDE OPEN 2009                          
12.-13.9.2009  
   
Miehet / Men First of every group will qualify to the next round    
  Three best second teams will qualify to the next round    
GROUP A    
Team Mäikä        
FC Bonu      
Maantiekiitäjät          
SLO          
       
home away time field date score V H TA   TY
Team Mäikä FC Bonu 10:20 Tupla 12.9.2009 5 2 Team Mäikä FC Bonu     0
Maantiekiitäjät SLO 11:00 Tupla 12.9.2009 2 7 SLO Maantiekiitäjät     0
FC Bonu Maantiekiitäjät 13:00 Tupla 12.9.2009 4 4 Tasan Ei ole FC Bonu Maantiekiitäjät 0
SLO Team Mäikä 13:40 Tupla 12.9.2009 2 6 Team Mäikä SLO     0
Team Mäikä Maantiekiitäjät 15:40 Tupla 12.9.2009 8 1 Team Mäikä Maantiekiitäjät     0
FC Bonu SLO 16:20 Tupla 12.9.2009 4 6 SLO FC Bonu     0
                 
team played w d l gf ga = pts    
Team Mäikä 3 3 0 0 19 5 14 6    
SLO 3 2 0 1 15 12 3 4    
FC Bonu 3 0 1 2 10 15 -5 1    
Maantiekiitäjät 3 0 1 2 7 19 -12 1    
                 
         
GROUP B    
Real Malmi      
Ekängen IBK 2      
SC Dynamo      
TarakkaPojat      
   
home away time field date score V H TA   TY
Real Malmi Ekängen IBK 2 11:40 Tupla 12.9.2009 4 3 Real Malmi Ekängen IBK 2     0
SC Dynamo TarakkaPojat 12:20 Tupla 12.9.2009 2 16 TarakkaPojat SC Dynamo     0
Ekängen IBK 2 SC Dynamo 14:20 Tupla 12.9.2009 4 5 SC Dynamo Ekängen IBK 2     0
TarakkaPojat Real Malmi 15:00 Tupla 12.9.2009 7 2 TarakkaPojat Real Malmi     0
Real Malmi SC Dynamo 17:00 Tupla 12.9.2009 3 7 SC Dynamo Real Malmi     0
Ekängen IBK 2 TarakkaPojat 17:40 Tupla 12.9.2009 2 6 TarakkaPojat Ekängen IBK 2     0
               
team played w d l gf ga = pts    
TarakkaPojat 3 3 0 0 29 6 23 6    
SC Dynamo 3 2 0 1 14 23 -9 4    
Real Malmi 3 1 0 2 9 17 -8 2    
Ekängen IBK 2 3 0 0 3 9 15 -6 0    
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
GROUP C    
Club Nätit ja Kauniit      
SC Judge Dredd      
EC Dynamo      
NouLa II      
     
home away time field date score V H TA   TY
Club Nätit ja Kauniit SC Judge Dredd 10:00 Valio 12.9.2009 4 2 Club Nätit ja Kauniit SC Judge Dredd     0
EC Dynamo NouLa II 10:40 Valio 12.9.2009 5 5 Tasan Ei ole EC Dynamo NouLa II 0
SC Judge Dredd EC Dynamo 12:40 Valio 12.9.2009 0 3 EC Dynamo SC Judge Dredd     0
NouLa II Club Nätit ja Kauniit 13:20 Valio 12.9.2009 1 5 Club Nätit ja Kauniit NouLa II     0
Club Nätit ja Kauniit EC Dynamo 15:20 Valio 12.9.2009 3 3 Tasan Ei ole Club Nätit ja Kauniit EC Dynamo 0
SC Judge Dredd NouLa II 16:00 Valio 12.9.2009 3 3 Tasan Ei ole SC Judge Dredd NouLa II 0
               
team played w d l gf ga = pts    
Club Nätit ja Kauniit 3 2 1 0 12 6 6 5    
EC Dynamo 3 1 2 0 11 8 3 4    
NouLa II 3 0 2 1 9 13 -4 2    
SC Judge Dredd 3 0 1 2 5 10 -5 1    
         
         
GROUP D    
Ekängen IBK 1      
Pantterit        
AC Banaanilautta        
SC-RR 2        
     
home away time field date score V H TA   TY
Ekängen IBK 1 Pantterit 11:20 Valio 12.9.2009 7 5 Ekängen IBK 1 Pantterit     0
AC Banaanilautta SC-RR 2 12:00 Valio 12.9.2009 2 3 SC-RR 2 AC Banaanilautta     0
Pantterit AC Banaanilautta 14:00 Valio 12.9.2009 6 4 Pantterit AC Banaanilautta     0
SC-RR 2 Ekängen IBK 1 14:40 Valio 12.9.2009 0 7 Ekängen IBK 1 SC-RR 2     0
Ekängen IBK 1 AC Banaanilautta 16:40 Valio 12.9.2009 9 2 Ekängen IBK 1 AC Banaanilautta     0
Pantterit SC-RR 2 17:20 Valio 12.9.2009 3 2 Pantterit SC-RR 2     0
               
team played w d l gf ga = pts    
Ekängen IBK 1 3 3 0 0 23 7 16 6    
Pantterit 3 2 0 1 14 13 1 4    
SC-RR 2 3 1 0 2 5 12 -7 2    
AC Banaanilautta 3 0 0 3 8 18 -10 0    
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
               
         
GROUP E      
Ari Sovero & Univelka        
IBK Smurffijengi        
Floorball 96        
Lumierä        
   
home away time field date score V H TA   TY
Ari Sovero & Univelka IBK Smurffijengi 10:10 Sonera 12.9.2009 0 11 IBK Smurffijengi Ari Sovero & Univelka     0
Floorball 96 Lumierä 10:50 Sonera 12.9.2009 0 8 Lumierä Floorball 96     0
IBK Smurffijengi Floorball 96 12:50 Sonera 12.9.2009 10 1 IBK Smurffijengi Floorball 96     0
Lumierä Ari Sovero & Univelka 13:30 Sonera 12.9.2009 10 5 Lumierä Ari Sovero & Univelka     0
Ari Sovero & Univelka Floorball 96 15:30 Sonera 12.9.2009 3 2 Ari Sovero & Univelka Floorball 96     0
IBK Smurffijengi Lumierä 16:10 Sonera 12.9.2009 5 4 IBK Smurffijengi Lumierä     0
               
team played w d l gf ga = pts    
IBK Smurffijengi 3 3 0 0 26 5 21 6    
Lumierä 3 2 0 1 22 10 12 4    
Ari Sovero & Univelka 3 1 0 2 8 23 -15 2    
Floorball 96 3 0 0 3 3 21 -18 0    
 
 
Quarter-finals              
home away m. number time field date score  
Team Mäikä IBK Smurffijengi 1 10:40 Valio 13.9.2009  6-4  
TarakkaPojat Lumierä 2 11:20 Valio 13.9.2009  2-1  
Club Nätit ja Kauniit SLO 3 10:40 Sonera 13.9.2009  3-2  
Ekängen IBK 1 EC Dynamo 4 11:20 Sonera 13.9.2009  3-4 RL.  
             
Semi-finals              
home away m. number time field date score  
Team Mäikä Club Nätit ja Kauniit 5 12:40 Sonera 13.9.2009  5-1  
TarakkaPojat EC Dynamo 6 12:40 Valio 13.9.2009  0-7  
             
Bronze          
home away m. number time field date score  
Club Nätit ja Kauniit TarakkaPojat 7 14:30 Sonera 13.9.2009  5-2  
               
Final          
home away m. number time field date score  
Team Mäikä EC Dynamo 8 14:30 Valio 13.9.2009  2-3  
 
WINNER: EC DYNAMO